www.AHESTEGAM.com امروز سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ / ۲۰ فوریه ۲۰۱۸ /
 

 


 


نابینا / کودکان استثنایی / آرشیومقالات / ... /
آموزش نقاشی به نابینایان

دفعات نمایش: 2837

برای انجام فعالیت نقاشی یک سری مهارت های اولیه لازم و ضروری می باشند. 1 –رولت کشیدن کودک نابینا ابتدا باید بتواند در مسیر مستقیم رولت بکشد و بعد با رولت بتواند خطوط باز و بسته را رسم کند. 2-قیچی کردن(مرحله اول) کودک نابینا بعد از آموختن مهارت رولت کشیدن در خط مستقیم و خطوط منحنی باید یاد بگیرد که این خطوط را قیچی نماید برای کودکان نیمه بینا می توان از برگه هایی که روی آن با ما‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ژیک خط کشیده شده استفاده نمود تا آنها از روی خطوط قیچی بکنند . در ابتدا هدف اصلی ما قیچی کردن کاغذ در مسیر مستقیم است وقیچی کردن روی خطوط منحنی در مرحله بعدی قرار دارد . البته ما با توجه به تفاوت در توانمدی های کودکان نابینا انها را آموزش می دهیم و نمی توان هیچ زمان مشخصی را برای آموزش دو فرد نابینا در نظر گرفت . در اینگونه فعالیتها کودک نیاز به هماهنگی عصبی – عضلانی دارد یعنی آنچه را که آموخته بتواند اجرا کند که این توان اجرا در کودکان متفاوت می باشد .بنابراین اجرای این فعالیتها نیاز به صبر و حوصله و پشتکار مربی و کودک نابینا دارد که با دلگرمی کار را شروع کرده و با سعی و کوشش کارشان را ادامه دهند.
 

-قیچی کردن(مرحله دوم): 

در این مرحله از کودک نالینا میخواهیم که شکل سه گوش و چهار گوش را برایمان رولت نمایند. و بعد از این که توانست این کار را با تمرینهای مداوم به درستی انجام دهد،قیچی کردن سه گوش و چهار گوش را از او میخواهیم وبعد به دنبال اشکال هندسی دیگر میرویم مثل دایره،لوزی و... لازم به ذکر است که ترسیم و در آوردن این اشکال جزء مهرتهای پایه ها به حساب می آیند و در آینده با توجه به این نکاتی که کودک یاد گرفته آموزش خواهیم داد. او از کنار هم گذاردن این اشکال میتواند نقاشی های برجسته ای را درست نماید که بعداٌ از آنها کارت تبریک درست نماید و یا تابلویی برجسته تهیه کند.

۴-دوختن روی چوب فیبر:

میتوان فیبری به ابعاد 20×30 سانتی متر را در نظر گرفت که سوراخ هایی در جاهای مختلف آن وجود دارد. البته اندازه سوراخ ها باید متفاوت باشد. کودک نابینا با نخ ضخیم در سوراخهای فیبر شروع به دوختن میکند. ابتدا کودک را آزاد میگذاریم تا به هر شکلی که دوست دارد فقط عمل دوختن را انجام دهد. بهد با استفاده از اندازه سوراخ ها از او میخواهیم که سوراخ های کوچک و یا بزرگ فقط نخ را رد کند. در مرحله بعدی از او میخواهیم که شکلی را در نظر بگیرد و بدوزد. بعد از مدتی که کودک از روی شکل، حیوانات را دوخت از او میخواهیم که این شکل را روی همان فیبر اولیه (که بدون شکل است ) بدوزد و طرحش را پیاده کند. تمام این فعالیتها که به ترتیب در این مبحث آمده است قدم هایی است برای به تصویر در آوردن و تجسم آن چیزی که یک کودک نابینا حس میکند و مراحلی است که جهت آموزش نقاشی پیشنهاد میشود.

 


 

فرستنده: فروتن


بازگشت به صفحه اصلی
نام و نام خانوادگی
رایانامه
*
کدتصویری کدداخل تصویر
 
نام و آدرس ایمیل شما محفوظ است

توجه:دانلود و نصب دو نرم افزار فوق جهت استفاده بهتر از سایت پیشنهاد می شود .

بستن پنجره
 

 


 


بازدید کننده حاضر : 1304 ـــــ مجموع بازدید کنندگان : 1827162
تمام حقوق مادی و معنوی مربوط به مجتمع آهسته گام است .
کپی برداری ازمطالب سایت با ذکرنام سایت بلامانع است.
نشانی: مشهد مقدس – قاسم آباد – بلوار اندیشه – اندیشه 9 تلفن : 36676878

پیامک:77 70 66 3000
@meftah_ghaem تلگرام ،اینستاگرام و آپارات